Karja Pagaril on väga vahvaid koostööpartnereid, neist paljud restoranid Saaremaal, kellele küpsetame leiba-ciabattat-baguette-kukleid. Pakume suvehooajaks ideid, kuhu minna ja mida seal pakutakse. Käisime restoranidel külas ja kokkasime koos vabas õhus midagi algava hooaja menüüdest – peategelaseks Karja leib. Retsepte jagame ka – saate ka ise kodus proovida, aga salakoostisosad jäävad ikka kohapeal avastamiseks. Nii et tere tulemast suveks Saaremaale! Meie oleme hooajaks valmis!
Fotod: Mari Arnover

Mida toob algav suvehooaeg teile?

Peakokk Alar Aksalu:
Mul on fine dining taust, olen töötanud Öös, Pädastes, Malmös. Nüüd tahan vähem tippe-täppe, vähem müra taldrikul – less is more. Nii iseloomustab meie kööki ja suvist hooaega köige paremini aus tooraine – 80% kohalikku kraami ning SPA cuisine’i – värske, kerge, vürtsikas.

Tallinnas töötades läks tooraine saamine keeruliseks, aga Saaremaal on köik loogiline – siin hoitakse kokku ja meil on hea koostöö kohalike tootjate (nt Karja Pagar), kasvatajatega ning natuke värsket ka endal katusel potti pandud, lisa toome ka metsast. Selleks suveks oleme arendanud ka põnevaid joogimaitseid – rabarberinaps isutekitajana, astelpaju-rosmariini džinn õhtu lõpetuseks.

SPA on teistmoodi kui lihtsalt restoran – siin pakume nii hommiku-, lõuna-, õhtusööki kui ka konveretsidele vahepala. Kogu aeg on tramm (24h kiire).

Kui kogu aeg on tempo üleval, siis tuleb käia maha laadimas ja insipratsiooni kogumas. Uued mõtted ja ideed tekivad uues keskkonnas ja üks asi täiendab teist. Mina surfan ja Saaremaa on selleks paradiis – 360 kraadi meri – kuskil küljel ikka tuult on. Ka tunnustused annavad energiat juurde, näiteks Hõbelusikas on tunnustus on kogu köögitiimile. Nüüd lähen Rootsi Young Chef 2018 tiitli pärast vöistlema. Tahan end rahvusvaheliselt proovile panna, kuigi teised pole kuulnud ka, et mis linn see Kopenhaageni ja Stockholmi körval küll Kuressaare on?! Pöidlad pihku!

Leivaga seostub mulle austus nii leiva kui teiste inimeste vastu – seda öpetas mulle mu vanaisa. Lugupidavalt antakse leivale suud. Ka esimene mälupilt toiduga seotustb mulle leivaga – olin kolmene kui vanaisa võrgukotiga poest tuli, sees Tartu limonaad ja soe leib, mida murti.

Omalt poolt pakume retsepti, mis aitab kodus allesjäänud leivakannikaid ära kasutada. Muldasin kodus porgandeid ja tekkis idee, et miks mitte serveerida leiba mulla kujul. Proovige järgi kodus või GOSPA suvemenüüst.

Retsept:
Karja Pagari Rukki-Seemneleiba 300g
Lõigata kuubikuteks ja röstida 200 kraadi juures 5 minutit eelsoojendatud ahjus ja tõsta jahtuma.
Jahtunud leivakuubikud lisa köögikomabini, vali cutter tera. Lahusta aktiivsõega soola 1 supilusika kuuma veega ja lisa cuterisse. Purusta niikaua kui on tekkinud mullalaadne tekstuur. Serveeri ürdimajoneesiga.

Head isu ja jätku leiba!